Policjanci rozmawiają o cyberprzemocy
Wczoraj (28.02.) aleksandrowscy policjanci wzięli udział w obchodach „Dnia Bezpiecznego Internetu” w Szkole Podstawowej nr 1. Mundurowi wyjaśnili czym jest zjawisko cyberprzemocy, jednocześnie poinformowali uczniów o skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze. Takie spotkania mają też zapobiegać w przyszłości popełnianiu tego typu przestępstw przez młodzież.
Internet może być wykorzystywany m.in. do nauki, zabawy, kontaktów z rówieśnikami ale przede wszystkim może stanowić zagrożenie dla dzieci i młodzieży, poprzez kontakt ze szkodliwymi treściami czy cyberprzemocą. Na dorosłych spoczywa obowiązek zadbania o to aby młodzi ludzie wiedzieli jak uchronić się przed tymi niebezpieczeństwami.
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim spotkali się wczoraj z uczniami klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 1 w związku z obchodzonym tam „Dniem Bezpiecznego Internetu”. Uczniowie dowiedzieli się czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców.
Uczniowie podczas spotkań z policjantami dowiedzieli się, jakie negatywne skutki niesie niewłaściwe korzystanie z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych i jak im zapobiec. Szczególną uwagę zwrócili na niebezpieczeństwo wynikające z zawierania znajomości z osobami, które mogą podawać się za kogoś innego. Policjanci wyjaśnili młodzieży także, czym jest cyberprzemoc oraz przedstawili formy cyberprzemocy, którymi są m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie innych osób w Internecie lub przy użyciu telefonu, robieniu komuś zdjęć, rejestrowanie filmów bez zgody drugiej osoby, publikowanie w internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które obrażają lub ośmieszają innych. Były także przestrogi o skutkach prawnych przestępstw popełnianych w sieci.