Ostrożnie na lodowisku
Data publikacji 01.01.2013
Zima, to dla najmłodszych czas zabaw na lodzie i śniegu. Niestety nie każde miejsce jest bezpieczne. Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wodny, to lód musi być wcześniej sprawdzony przez osoby dorosłe pod ...
W ostatnim okresie , szczególnie w godzinach wieczorowo- nocnych występują ujemne temperatury powietrza, które powodują zamarzanie akwenów i tworzenie się pokrywy lodowej, która nie jest jednak dostatecznie gruba, aby można było się bezpiecznie po niej poruszać.
Należy unikać zbiorników wodnych, gdzie są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie należy natychmiast wrócić na brzeg. Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo niebezpieczna, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli. Jeszcze jedna ważna uwaga, która dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci, będąc na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach, gdy zdarzy się, że wpadniemy do wody łatwiej będzie wydostać się na powierzchnię.
Pamiętajmy o szczególnie niebezpiecznych miejscach, gdzie lód jest najcieńszy, przy brzegach, ujściach rzek i kanałów przy mostach, ujęciach wody i w pobliżu elektrociepłowni. W tych miejscach pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód.
Jeśli lód załamał się, nigdy nie biegnij w kierunku osoby tonącej, wezwij pomoc. Jeśli niesienie pomocy wiąże się z niebezpieczeństwem natychmiast poinformuj osobę dorosłą, spokojnie opisz co i gdzie się stało. Zadzwoń na numer alarmowy 112.
st. sierż. Marta Błachowicz
Oficer Prasowy
KPP Aleksandrów Kuj.