Wiadomości

Bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych w ruchu drogowym

Data publikacji 21.02.2024

Policjantka na zaproszenie Domu Samopomocy im prof. Jana Władysława Piltza w Aleksandrowie Kujawskim uczestniczyła w spotkaniu, gdzie przedstawiła obowiązujące przepisy w zakresie bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami w ruchu drogowym.

Wczoraj (20.02.2024) w sali kolumnowej im. Edwarda Stachury w Aleksandrowie Kujawskim miało miejsce spotkanie podczas, którego prezentowany był sprzęt pomocniczo rehabilitacyjny. Spotkanie było również okazją do rozmowy na temat „Bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością w ruchu drogowym". Podczas spotkania policjantka przybliżyła słuchaczom, jaki pojazd jest wózkiem inwalidzkim oraz przepisy w zakresie poruszania się nim osoby niepełnosprawnej. Zwróciła uwagę, że osoba z niepełnosprawnością poruszająca się na wózku inwalidzkim traktowana jest jako pieszy, zatem powinna korzystać z chodnika, drogi dla pieszych, a w przypadku jego braku pobocza. Jeśli nie ma chodnika i pobocza może korzystać z jezdni jej lewej strony oraz ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.

Osoba posiadająca odpowiedni znak, o widocznej niepełnosprawności ruchowej, podczas przechodzenia przez jezdnię nie musi zawsze kierować się na przejście dla pieszych. Kierujący pojazdem widząc taką osobę jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia przejścia niepełnosprawnemu. Przypomniano o obowiązku wskazując zalety korzystania z elementów odblaskowych również przez osoby na wózkach inwalidzkich na drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym i ich roli. Funkcjonariuszka zwróciła także uwagę na przepisy w zakresie osób niepełnosprawnych będących kierowcami pojazdów. Omówiła uprawnienia, jakie daje karta parkingowa osobie niepełnosprawnej, która posiadając ją może nie stosować się do niektórych znaków dotyczących zakazu ruchu i postoju oraz uprawnień w zakresie korzystania z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

  • policjantka przed nią  stoją wózki inwalidzkie
  • siedzące na sali  osoby w tym osoby niepełnosprawne
  • policjantka stoi w towarzystwie dwóch mężczyzn i kobiety
Powrót na górę strony