Wiadomości

Zadbajmy o bezpieczeństwo osób starszych

Data publikacji 16.08.2021

Wczoraj (15.08.) policjanci wspólnie ze strażakami poszukiwali 81-letniego mężczyzny, który wyszedł z domu i dłuższy czas nie wracał. W związku z tym zdarzeniem Policja apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na starszych i schorowanych członków rodzin, bo to oni najczęściej giną. Tym razem mężczyzna wrócił cały i zdrowy do miejsca zamieszkania.

Wczorajsze poszukiwania zaginionego 81-latka zakończyły się jego powrotem do miejsca zamieszkania. W poszukiwaniach zawsze bierze udział duża liczba policjantów. Do działań angażowane są też inne służby a często też okoliczni mieszkańcy. Dla osoby starszej i zdezorientowanej, noc poza miejscem zamieszkania może skończyć się tragicznie.

Dlatego mieszkając z osobą starszą, która dodatkowo ma kłopoty z pamięcią należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, które mogą zapobiec zaginięciu lub pomóc w odnalezieniu, jeśli już do niego dojdzie:

  • jeśli starsza osoba mieszka sama należy minimum raz dziennie nawiązać z nią kontakt oraz poprosić sąsiadów, aby mieli na uwadze czy z naszym bliskim nie dzieje się nic złego;
  • warto znać ulubione miejsca seniora, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że udał się właśnie tam.
  • na wewnętrznej stronie ubrania naszego bliskiego należy wszyć „metki” z imieniem, nazwiskiem i adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu;
  • na  kartce noszonej w kieszeni warto zapisać, na co choruje nasz bliski i jakie leki przyjmuje;
  • jeżeli nasz bliski przyjmuje leki należy dopilnować, aby robił to regularnie i zawsze miał je przy sobie;
  • jeśli osoba starsza, mająca kłopoty z pamięcią, samodzielnie porusza się po mieście lub podróżuje koniecznie musi mieć ze sobą telefon komórkowy, w którym zapisane są numery do rodziny.

Proste rozwiązania i odrobina wyobraźni mogą oszczędzić wiele niepotrzebnego cierpienia. Nie bądźmy obojętni wobec starszych osób w naszym otoczeniu. Zadbajmy o ich godną i bezpieczną starość.

 

 

Powrót na górę strony